Sākusies pieteikšanās NVO inkubatorā – bezmaksas atbalsta platformā nevaldības organizācijām
Ar Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) atbalstu Latvijā sākusi darbu jauna nevaldības organizāciju (NVO) sektora atbalsta platforma - NVO inkubators, kas biedrībām un nodibinājumiem piedāvā atbalstu izaugsmei, individuālas speciālistu konsultācijas un tīklošanās iespējas.
Līdz šī gada 21. aprīlim pirmajam NVO inkubācijas ciklam aicinātas pieteikties organizācijas, kas dibinātas pēdējo trīs gadu laikā, un reģistrētas vai darbojas Kurzemes, Zemgales, Latgales un Vidzemes plānošanas reģionu teritorijās. Pieteikšanās nosacījumi un anketa atrodama sadaļā "Pieteikšanās".
"Šī platforma būs kā izaugsmes tramplīns gan jaunajām, gan jau esošajām organizācijām, kuras vēlas attīstīties, smelties papildus zināšanas un mērķtiecīgi stiprināt savu ietekmi, lai veicinātu pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā," uzsver Sabiedrības integrācijas fonda Sekretariāta direktores vietniece – Pilsoniskās sabiedrības atbalsta departamenta direktore Dace Spaliņa.
Inkubētajām NVO būs iespēja saņemt individuālas speciālistu konsultācijas jautājumos par organizācijas pārvaldību, finansējuma piesaisti, stratēģisko plānošanu, komunikāciju, juridiskajiem jautājumiem un citām aktuālām tēmām.
“Biedrības “Impact Hub”, “NEXT” un “Latvijas Lauku forums” ir apvienojušās, lai partnerībā ar SIF nodrošinātu NVO inkubatora darbību. Mūsu mērķis ir sniegt praktisku un mērķtiecīgu atbalstu biedrībām un nodibinājumiem, lai tās spētu efektīvāk piesaistīt resursus, īstenot projektus, spēcināt sabiedrības līdzdalību un pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā," uzsver biedrības “Impact Hub” valdes locekle Zane Feldmane.
"Stipras NVO ir viens no pamatiem stiprai sabiedrībai. NVO inkubators ir jauna un nozīmīga atbalsta platforma nevaldības organizāciju sektoram Latvijā, kas dod iespēju organizācijām kļūt jaudīgākām un virzīties uz lielākiem mērķiem,” skaidro biedrības “NEXT” valdes loceklis Vilis Brūveris.
NVO inkubators piedāvās arī tīklošanās pasākumus, lai veicinātu sadarbību starp organizācijām, pašvaldībām un citām institūcijām.
“Mēs ticam, ka veiksmīga organizācija neaprobežojas tikai ar labām idejām– tai jāprot sadarboties un piesaistīt īstos instrumentus, lai ieceres pārvērstu ietekmīgās iniciatīvās. NVO inkubators ir platforma, kur organizācijas var ne tikai saņemt profesionālu atbalstu savai izaugsmei, bet arī veidot jaunus kontaktus, atrast sadarbības partnerus un stiprināt savu lomu sabiedrībā,” stāsta biedrības “Latvijas Lauku forums” izpilddirektore Anita Seļicka.
Dalībai inkubatorā var pieteikties līdz 21. aprīlim. Atlases process norisināsies līdz 21. maijam, savukārt atbalsta sniegšana NVO inkubatorā uzņemtajām organizācijām sāksies jūnija sākumā un noslēgsies oktobra vidū. Dalība NVO inkubatorā ir bez maksas, taču vietu skaits ir ierobežots.
Organizāciju atlase dalībai NVO inkubatorā notiks divos posmos. Pirmajā kārtā tiks vērtēta organizācijas atbilstība pamata kritērijiem dalībai NVO inkubatorā, savukārt otrajā kārtā tiks vērtētas organizācijas vajadzības un inkubācijas potenciāls. Pēc šī procesa tiks izvēlētas 10–15 organizācijas katrā reģionā, kuras uzsāks dalību inkubatorā un saņems atbalstu un speciālistu individuālās konsultācijas.
Papildu informācija par NVO inkubatora darbību, pieteikšanos, inkubācijas procesu un atlases kritērijiem atrodama sadaļā "Pieteikšanās" .
2025. gada oktobrī plānots uzsaukums dalībai NVO inkubatorā pieredzējušākām organizācijām, kuras darbojas vismaz trīs gadus.
NVO inkubatora darbību nodrošina biedrības “Impact Hub”, “NEXT” un “Latvijas Lauku forums” saskaņā ar Sabiedrības integrācijas fonda pasūtījumu Eiropas Savienības fonda projektā Nr. 4.3.4.5/1/24/I/001 “Atbalsts pilsoniskās sabiedrības organizāciju izaugsmei”.

Kāpēc NVO inkubators ir būtisks solis uz ilgtspējīgu attīstību?
Situācija šobrīd
Saskaņā ar Latvijas Pilsoniskās alianses veikto “NVO sektora monitoringu 2023” un pētījumu “Pilsoniskās sabiedrības organizāciju resursi: esošā situācija un vajadzības 2022” ir identificēti vairāki būtiski izaicinājumi NVO sektorā:
- Tikai puse no reģistrētajām biedrībām un nodibinājumiem ir aktīvas, un tikai 54% no organizācijām, saskaņā ar gada pārskatu datiem, ir ekonomiski aktīvas.
- Zema finanšu kapacitāte: ieņēmumu kritums, izdevumu pieaugums un resursu polarizācija liecina par nepietiekamu ilgtspējas nodrošinājumu.
- Cilvēkresursu trūkums: tikai 21% organizāciju nodarbina vismaz vienu darbinieku, savukārt pārējās paļaujas uz brīvprātīgo darbu vai darbojas ar ierobežotiem resursiem.
- Nepieciešamība pēc papildu zināšanām projektu vadībā, grāmatvedībā, juridiskajos jautājumos, mārketingā un komunikācijas prasmēs ir izplatīta, norādot uz sektora kompetenču trūkumu.
Ceļā uz pārmaiņām
NVO inkubators piedāvā nevaldības organizācijām atbalstu un resursus, lai uzlabotu finanšu pārvaldību, stratēģisko vadību, cilvēkresursu attīstību un veicinātu ilgtspēju. NVO inkubators ir ne tikai zināšanu avots, bet arī atbalsta kopiena, kas palīdz jaunām organizācijām attīstīties un veidot pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā.
NVO inkubatora mērķi ir stiprināt NVO kapacitāti, sniedzot organizācijām atbalstu stratēģiskās vadības, finanšu pārvaldības un cilvēkresursu attīstības jomās; veicināt NVO ilgtspēju nodrošinot resursu pieejamību un zināšanu pilnveidošanu, kas nepieciešama, lai uzlabotu pilsoniskās sabiedrības organizāciju efektivitāti un ietekmi sabiedrībā un veicināt sadarbību un līdzdalību, stiprinot NVO un pašvaldību sadarbību un palielinot pilsonisko līdzdalību lēmumu pieņemšanā nacionālā, reģionālā un vietējā līmenī.
NVO inkubatora darbību nodrošina biedrības “Impact Hub”, “NEXT” un “Latvijas Lauku forums” saskaņā ar Sabiedrības integrācijas fonda pasūtījumu Eiropas Savienības fonda projektā Nr. 4.3.4.5/1/24/I/001 “Atbalsts pilsoniskās sabiedrības organizāciju izaugsmei”.